Socialiniuose tinkluose plinta žinia, kad Kelmės r., Liolių seniūnijoje, Maironių kaime jau kelias dienas naktimis (apie 4–5 val.) aplink sodybas vaikšto nepažįstami vyrai.
Liudininkų teigimu, asmenys automobilį pastato taip, kad nesimatytų numerių, išjungia šviesas ir eina į vietinių gyventojų sodybas.
Prieš tai neramumai keletą savaičių tęsėsi kaimyninėje seniūnijoje, Pagryžuvio kaime.
„Gyventojai pradėjo skųstis, kad naktimis ateina, beldžiasi, teiraujasi, kur gyvena kažkoks žmogus. Kažkokiais neaiškiais tikslais. Būta ir vagysčių, ir kitų neramumų“, – pasakoja Liolių seniūnė Raminta Kazlauskienė.
Fiksuoja vagystes
Keletą savaičių šniukštinėję Pagryžuvyje, nepažįstamieji perėjo į Maironius.
„Žmonės jau ir Maironių kaime pradėjo pasakoti apie vagysčių faktus: pavogti akumuliatoriai ir kt. Vėl kažkas beldžiasi naktį“, – teigia R. Kazlauskienė.
Jos žiniomis, paskutinė vagystė įvyko naktį iš sausio 11 d. į 12 d.
„Labai neramu“, – priduria seniūnė.
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, nuo šių metų pradžios dėl vagysčių minėtose apylinkėse yra pradėti du ikiteisminiai tyrimai.
Sausio 6 d. laikotarpyje nuo 8.10 val. iki 16.50 val. Kelmės r., Liolių sen., Rikantų k., nenustatytas asmuo išdaužė 55 m. moteriai priklausančio gyvenamojo namo plastikinio lango stiklo paketą ir pateko į gyvenamojo namo vidų, kuriame išmėtė name buvusius daiktus. Padaryta turtinė žala 100 eurų.
Laikotarpyje nuo 2024 m. gruodžio 23 d. iki 2025 m. sausio 8 d. 13.00 val., Kelmės r., Liolių sen., Pašlaunio k., išdaužus 71 m. moteriai, gim. priklausančio negyvenamo namo langą, pavogtas radijo imtuvas. Padaryta turtinė žala 165 eurai.
Pastebėję įtartinus asmenis, gyventojai raginami kreiptis į vietos seniūną, seniūnaitį, bendruomenės pareigūną arba skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.
Miestuose šniukštinėja daugiabučiuose
Nusikaltėliai kas keletą savaičių, mėnesių pastebimi ir miestuose, dažniausiai daugiabučiuose. Pasak liudininkų, tokie žmonės dažniausiai tikrina, ar neužrankintos durys, ar nėra kamerų, žiūri pro langus.
Vienas įvykis užfiksuotas lapkričio mėnesį Vilniuje, Grigiškėse.
„Atsargiai, po Kovo 11-osios gatvės daugiabučius vaikšto įtartinos išvaizdos moterys ir beldžiasi į kiekvienas duris, dairosi aplink ir žiūri, ar namie kas. Spėjome pastebėt ir nuvyti lauk iš savo laiptinės“, – tuomet feisbuke dalijosi vilnietė Gabrielė.
Rugpjūtį įtartini asmenys pastebėti sostinės Karoliniškių rajone.
„Karoliniškėse, aplink Gerbutavičiaus gatvę, vaikšto įtartinas asmuo.
Įėjęs į laiptinę uždarė jos duris (turbūt, buvo atidarytos prieš tai), pakilo į mano aukštą, o man užkilus (praėjo iki 1 min. laiko), iškart įlipo į liftą ir nusileido žemyn. Ten kurį laiką glostė automobilio ratus, stoviniavo ir išvyko, turbūt, nes aplinkui buvo daug žmonių.
Ne kurjeris, nes rankose nieko neturėjo“, – perspėjo Deimantė.
Gegužės pradžioje Vilniuje, Naujamiestyje, taip pat užfiksuoti šniukštinėjantys žmonės.
„Savanorių pr. moteriškė vaikštinėja po laiptines ir tikrina kurios durys neužrakintos. Kai kas nors atidaro duris, apsimeta, jog ieško nuomojamo buto ir greitai pasišalina“, – tuomet feisbuke dalijosi vilnietis Edvardas.
Jo teigimu, moteris buvo apsirengusi tvarkingai ir švariai, su savimi nešiojosi krepšį.
„Apie įvykį bus pranešta ir policijai. Rakinkitės duris ir būkite budrūs“, – perspėjo Edvardas.
Įtartiną asmenį galima nufotografuoti
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt komentavo Policijos departamentas, pastebėjus, kad aplink namus vaikšto nematytas asmuo, ypač jeigu jis žiūri pro langus, tikrina, ar neužrakintos durys, pirmiausia reikia įsitikinti, ar šis asmuo nėra pažįstamas.
Jei asmuo nepažįstamas, laikydamiesi saugumo, pravėrę langą taip, kad Jus girdėtų, paklauskite: „Ar jūs pasiklydote? Ką veikiate mano kieme? Tuč tuojau išeikite iš mano kiemo, jau kviečiu policiją.“
Policijos pareigūnai pabrėžia, kad užduoti klausimus būtina, kadangi tai gali būti ir jūsų kaimynas, pasiklydęs, apsvaigęs ar aplinkoje nesiorientuojantis žmogus.
Jei asmuo nieko neatsako, bet toliau bando brautis į namus, nedelsiant kvieskite policiją numeriu 112.
Svarbu žinoti, kad patiems sulaikyti asmenų negalima, nes tai gali būti pavojinga.
Policijai padėsite, jeigu asmenį užfiksuosite vaizdo stebėjimo kamera arba tiesiog nufotografuosite jį ar jo automobilį (jei asmuo atvyko automobiliu) taip, kad aiškiai būtų matomi valstybiniai numeriai.
Jei nespėjote nufotografuoti ir asmuo skubiai pasišalino, pasistenkite atsiminti, kaip asmuo atrodė. Visada praneškite policijai, jei asmuo nieko neatsakė ir pasišalino, asmenį pastebite nebe pirmą kartą.
Policija pataria
Lietuvos policija savo tinklalapyje pasidalijo patarimais, kaip apsisaugoti nuo įsilaužimų į gyvenamąjį būstą.
- Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą. Nepasitikėkite vien asmens prisistatymu, specialaus pažymėjimo rodymu, neatidarykite durų įvairiems „specialistams“. Klauskite apie atvykimo tikslą.
- Užrakinkite duris visais užraktais, netgi keletui minučių, kai išnešate šiukšles, ar išeinate į parduotuvę. Nepalikite raktų laiškų dėžutėse, po kilimėliu, kitose „slaptose“ vietose.
- Kuriame aukšte begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris. Esant galimybei, palikite bute įjungtą šviesą, radijo tašką.
- Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
- Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
- Įsirenkite bute ar gyvenamajame name apsauginę signalizaciją, tokiu būdu jūsų namai bus saugomi 24 valandas per parą.
- Jei gyvenate žemutiniuose aukštuose, įsistiklinkite balkonus. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
- Jei sugrįžę namo pastebėjote, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas ir t.t.), neikite į butą, gal nusikaltėliai dar neišėjo. Nieko nelieskite rankomis, nepalikite bereikalingų savo pėdsakų ir nepanaikinkite nusikaltėlių. Užeikite pas kaimynus ir iškvieskite policiją.
- Jeigu jus apvogė ar apgavo nedelsiant kreipkitės į policiją. Skubiai pranešus ir tiksliai apibudinus įtariamus asmenis bei jų automobilius, bus galima greičiau sulaikyti nusikaltėlius ir apsaugoti nuo nelaimių kitus žmones.
Taip pat visuomet pasirūpinkite namų apsaugos priemonėmis. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akute, durų sklendę.
Apsidrauskite namų turtą draudimo bendrovėje. Kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą ar policijos nuovadą dėl daiktų žymėjimo, kas palengvintų nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!